Curriculum
Collegium musicum (colinense) bylo založeno v r.1964 předními hráči Kolínské filharmonie jako komorní sdružení. Původně vystupovalo jako malý komorní orchestr vedený obětavým organizátorem kolínského života na poli vážné hudby MUDr. Zdeňkem Mikuleckým. Uměleckou vedoucí byla Olga Klinotová, roz. Mančalová. Členy byli vesměs hráči věnující se hudbě ze záliby, nikoli z profese.
Základnou pro těleso byla nejprve Lidová škola umění Fr. Kmocha v Kolíně a domovským pódiem kolínská městská knihovna. Po odchodu paní Olgy Klinotové z postu ředitelky LŠU a větší orientaci školy na dechové nástroje se zpřetrhaly vazby na LŠU a z komorního orchestru zbylo kvarteto. Po odstranění pódia v městské knihovně v r. 2005 se místem produkcí stala Duškova síň Husova domu Českobratrské církve evangelické v Kolíně.
V první etapě své činnosti provedl komorní orchestr Collegia 61 koncertů, poslední v únoru 1978. V r. 1974 Collegium obdrželo Cenu města Kolína II. stupně.
Druhá etapa činnosti spadá do 1. poloviny 80. let, kdy jádrem tělesa byl smyčcový kvartet. Collegium vystupovalo v různých komorních sestavách smyčců doplněných flétnami, lesními rohy apod. a hledalo své optimální a především stabilní složení. Koncertů bylo uskutečněno celkem sedm. Hlavní duší a organizátorem se stal cellista Kolínské filharmonie Vlastimil Bureš. K Roku české hudby bylo těleso oceněno Čestným uznáním národního výboru Středočeského kraje 1985.
Od podzimu 1985 se pro třetí období činnosti ustálila sestava smyčcového kvarteta nejprve s primáriem Otou Pluhařem, koncertním mistrem Kolínské filharmonie, a po jeho skonu v r. 1989 s Lubomírem Hukou, kterého na viole nahradil Jaromír Pitelka. Part violoncella hrál Vlastimil Bureš. Až dosud nestálý sekund převzal Jan Dvořák.
Příležitostně bylo kvarteto rozšiřováno o další hráče na malý smyčcový komorní orchestr čítající do 10 hudebníků. Na rozšíření se podíleli zejm. hráči z Kutné Hory, vesměs žáci Jana Urbana, původně jednoho ze zakládajících členů, hrajícího v Collegiu zpravidla kontrabas.
Těleso bylo městem Kolín vysláno i mimo republiku. Kvarteto koncertovalo jak samostatně, tak jako doprovod Kolínského učitelského sboru na zájezdu na Slovensko v r. 1985. Malý komorní orchestr Collegia hrál ve Švýcarsku a Polsku v partnerských městech Kolína (Dietikon, Lubaň).
Od roku 2000 se psalo čtvrté období tělesa. Nejčastěji vystupovalo jako smyčcové kvarteto ve složení: Jan Dvořák - Karel Novotný - Lubomír Huka - Jaromír Pitelka. Violoncello alternovali Petr Černý a Radim Dvořák. K další změně došlo na podzim 2009, kdy usedl k sekundu Karel Kubelka.
Počet vystoupení v celé historii Collegia činí 226 (k 30.11.2013). V orchestrální éře bylo provedeno 61 koncertů, na další činnost tedy připadá 159 vystoupení, z nichž je 136 kvartetních. Počet zkoušek za období od r. 1981 přesáhl číslo 1150.
Díky Z.Mikuleckému a V.Burešovi je činnost komorního sdružení náležitě zdokumentována, neboť jimi byla vedena kronika obsahující četné fotografie a koncertní programy. Archivovány jsou též plakáty.
Má-li pořadatel nějaké kulturní akce zájem o vystoupení našeho tělesa ve svém místě, může nás kontaktovat prostřednictvím telefonu nebo e-mailu (viz www). Těšíme se na nové příznivce. Základní informace jsou též na www.collegiummusicum.ic.cz – bohužel ne vždy aktuální, protože na IT „nejsou lidi“. Živé nahrávky jsou umístěny na youtube.
Sestava pro 50. sezónu:
Jan Dvořák - Karel Kubelka, housle
Lubomír Huka – viola, Jaromír Pitelka - violoncello
sólisté:
Jiří Novák, tenorsaxofon
Denisa Vaníčková, hoboj
Jana Lukačinová, viola d’amour
Radim Dvořák, violoncello
aktualizováno 28.11.2013